Blog


page2-img1

Ofiste Meyve Ye
29 Haziran 2018

Ofislerinizde günden güne çalışma hayatının monotonluğunda kayboluyorsunuz değil mi?
Hal böyle olunca bu durama bir dur demek için çeşitli çözüm yolları ve kavramlar oluşturulmaya başlandı. "WELLNESS" da bunlardan biri... Ofislerinizde takımlarınız başarılı olduğunda, ödüllendirmek, ekibinizin motivasyonunu yükselterek şirket bağlılığını artırmak uzun vadede insan kaynağına yatırım yapmanız anlamına gelir ki bu da şirketinize kurumsal değer katmada önemli bir unsurdur.

Sağlıklı bir yaşam biçimini seçme yolunda kararlılık anlamına gelen "Wellness" terimi sadece hasta olmamak demek değil, fiziksel, zihinsel ve sosyal anlamda iyi olmak demektir.

Forbes atıf yaptığı yakın tarihli bir çalışmada, çalışan mutluluğunun %50 ilk bir oranda işte taktir edilmiş hissetmekten kaynaklandığı belirtiyor. Bazıları maaş çekmenin bu ihtiyacı karşıladığını düşünüyor. Bu herkes için geçerli değil tabii ki... Çalışanlara sözel bir "teşekkür" sunmak ve onlara şirkete katkılarının ne kadar anlamlı olduğunu sık sık söylemek motivasyonu artırmak ve şirket performansını yükseltmek açısından çok değerli olabilir.

Liderler olarak, ekiplerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın üretkenliklerini artırmak, aynı zamanda moralini korumak için bugünden başlayarak ihtiyaç duydukları enerji artışını sağlamak istiyorsanız; neden onlara mola odasında sağlıklı atıştırmalıklar sunmuyorsunuz? Fiziksel faydalarının yanı sıra, ortak bir mekanda sunulan atıştırmalıklar kişisel ilişkiler kurmak için harikadır. Sohbeti kıvılcımlandırmak için ara öğünlerinize molalarınıza meyve ve sebzeleri ekleyin.

Gelin sizde tek tıkla www.meyveliofis.com.tr MEYVELİ OFİSlerimizden olun molalarınızı sadece kahve veya çayla değil meyvelerle renklendirin, tazeleyin...page2-img1

Antioksidan Nedir?
18 Haziran 2018

Meyvelerin Antioksidan deposu olduklarını biliriz. Bununla ilgili pek çok araştırma ve bilgiyle pek çok kez karşılaşmışızdır.
Her şeyden önce, serbest radikaller, protein, yağ ve hatta DNA yapıları gibi vücuttaki diğer önemli moleküllere zarar verebilen oldukça uçucu moleküllerdir! Antioksidanlar, serbest radikalleri temizleyerek ve sebep olabilecekleri zarar miktarını azaltarak bir savunma mekanizması olarak çalışırlar. Vücuttaki önemli moleküllere verilen hasar, serbest radikallerin üretimi vücudun antioksidan savunma sistemini aştığında ortaya çıkar ve bu nedenle beslenmemizde bazı yüksek antioksidan taşıyan gıdaların bulunması önem taşır.

İki tür antioksidan vardır - endojen ve eksojen. Endojen antioksidanlar vücutta doğal olarak mevcutken, eksojen tür dışarıdan takviye ile vücudumuza girmesi gereken türdür. Bu da bizim için iyi bir şeydir çünkü vücudumuzda bazen eksilen bu mucize küçük şeyleri beslenmemize dikkat ederek doldurabileceğimiz anlamına gelir!

Ekzojen antioksidanların yaygın örnekleri Vitamin C, Vitamin E, koenzim Q10' dur.Bunların hepsi dışarından çeşitli şekillerle takviye şeklinde alınabilir, fakat aynı zamanda bazı gıdalarımızda doğal olarak bulunurlar.Bunları başında meyveler gelir.


İşte yüksek antioksidan konsantrasyonlarına sahip bazı yiyeceklerin listesi

Kırmızı-Yeşil Üzüm

Akai Çileği

Nar

Kiraz-Vişne

Yaban Mersini

Böğürtlen

Ahududu

Karpuz


Yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz Antioksidan takviyesi

Kalp hastalığı riskini azaltır ve katarakt önleme konusunda yardımcı olabilir.
Erken yaşlanma riskini azaltır. Birçok bulaşıcı hastalığa karşı da koruma sağlayarak bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine yardımcıdır.
Kanser hastalığının tedavisinde önemli rol oynar.

Tüm bunlar sizin için biraz karmaşıksa, endişelenmeyin, bilmeniz gereken tek şey porsiyonlara dikkat edildiğinde meyve tüketmeyi sürdürülebilir hale getirdiğinizde sizlere iyi geleceğidir.

Bir ofis meyve dağıtım servisi olarak, iş yerinizin daha üretken olmasına yardımcı olmayı çok isteriz! Meyveli ofislerimizden biri olmak isterseniz, bugünden bizlerle iletişime geçin ister yarın, isterseniz haftaya, istediğiniz saatte sağlık deposu kasalarımızı ofislerinize ulaştıralım.page2-img1

Çileği Ofisinizden Eksik Etmemeniz için 4 Neden?
14 Mayıs 2018

Kıpkırmızı rengi, nefis tadı ve kokusuyla baharın gelmesini dört gözle bekleme nedenlerimizden biridir Çilek...

Minicik olduğuna bakmayın, yararları kendinden büyük çileği ofislerinizden eksik etmemeniz için 4 neden!

Antioksidan değeri en yüksek meyvelerden biridir ve antosiyanin içeriği ile kalp sağlığınızı korur.

Kış aylarının C vitamini deposu portakal ve mandalinanın tahtına bahar aylarında çilek oturur. 1 porsiyon yani yaklaşık 10 adet çilek gnlük C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılar.

1 porsiyonu 3 gram lif içerir böylece bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına katkı sağlar.

Ayrıca içerisindeki malik asit sayesinde ofiste gülüşünüzü beyazlaştırır.page2-img1

Meyveli Ofislerde Pazartesi Sendromuna Son!
5 Nisan 2018

Pazartesi sendromunu pazardan yenin!

Pazar günü güne erken başlayıp gece erken yatmaya çalışın. Uykunuz gelmezse triptofan içeren besinlerden yararlanın. Süt ve süt ürünleri, yağlı tohumlar, muz, bal ve yulaf bu besinlere örnek.

Perdelerinizi açın!

Uyanır uyanmaz perdelerinizi açın ve güneşin içeri girmesine izin vererek enerjinizi tazeleyin.

Güne Meyveli H2O ile başlayın!

Güne 1 bardak su ile başlayarak metabolizmanızı uyandırın.

Kahvaltıyla hem zihninizi hem bedeninizi canlandırın!

Sabahları uyku kahvaltıdan daha tatlı geliyorsa kahvaltınızı geceden hazırlayın. Yoğurt, muz, granola/yulaf karışımı hem sizi tok tutacak hem de serotonin yani mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayacaktır.

Sabahınızı egzersizle canlandırın!

Kahvaltı gibi egzersizin de mutlulukla yakından ilgisi var. Ofise gitmeden 10 dakikanızı küçük bir yürüyüşe ayırın tüm gün daha canlı ve enerjik hissedin.page2-img1

Meyveli Ofislere Sağlıklı Bilgiler
25 Mart 2018

Yeterince D Vitamini Alıyor muyuz?
Önceleri sadece yağda eriyen bir vitamin olarak değerlendirilen D vitamini günümüzde artık bir prohormon olarak kabul görmektedir. Ayrıca obeziteden kardiyovasküler hastalığa hatta kansere kadar birçok hastalığın etiyolojisinde rolü bulunmuştur. Ya besinlerden (yağlı balıklar,karaciğer, yumurta vb) D vitamini alınır ya da cildimizde güneş ışığının etkisiyle oluşur. Fakat besinlerden ihtiyacımızı karşılamak mümkün değildir çünkü %90-95’i deride güneş ışınlarının etkisiyle oluşur.

Güneşten yeterince yararlanamayanlar, koyu tenli kişiler, obezler, yaşlılar vs D vitamini eksikliği açısından riskli gruptadır.

Ofis çalışanları da vakitlerinin çoğunu kapalı alanda geçirdikleri için güneş ışığından yeterince yararlanamadıklarından bu riskli grupta yer alırlar. Bu nedenle kan tahlillerinizi yaptırırken D vitamini düzeyinizi de kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.

Küçük bir not: 25 OH D’nin 30ng/ml’nin üzerinde olması yeterli düzeydir.

Dyt.Ezgi Durmuşçelebipage2-img1

Diyetisyen Diyor Ki
18 Şubat 2018

Ne Yediğimiz Kadar, Ne Kadar Yediğimiz de Çok Önemli!
Meyveler çeşitli büyüklükte olduğundan, porsiyon kontrolünüz için aşağıdaki liste işinizi kolaylaştıracak. 1 porsiyon meyve 15gr SAĞLIKLI ŞEKER içerir ve 60 kalorilik enerji verir.page2-img1

Ofiste Sağlıklı Seçimler
23 Ocak 2018

Farkında mısınız?
Sabah uyanamama, alarmı erteleme, uykuyu kahvaltıya tercih etme, duş, hazırlanma, trafik, koşturmaca derken iş saati başlar ve kahvaltınız ya yapılamaz ya da dışarıdan hamurişleri ile geçiştirilir..
Öğlen iş yoğunluğu nedeni ile öğün atlanır.
İş yerinin sunduğu yemek beğenilmez ve dışarıdan fast-food sipariş edilir.
Toplantı saatleri uzar ve masa üzerindeki tatlılar, tuzlular atıştırılır.
Çok fazla tuvalete gitmemek için su içilmez.Baş ağrısı artar performans düşer.
Sürekli çay, kahve tüketimi yüzünden şeker kullanımı artar veya yanındaki atıştırmalık olmazsa olmazınızdır ve ayrıca kafein tüketiminden dolayı aslında su ihtiyacınız artar.
Öğleden sonra iş arkadaşları birbirlerine abur cubur ikram eder ve belki de müşteriler size tepsi tepsi baklavalar göndermiştir.
İşler uzar, mesai uzar, eve geç gidilir ve evde bütün günün besin özlemi giderilmeye çalışılır ve aynı tempo haftanın beş günü devam eder ve işte kısır döngü..

Ne zaman ki işe başladım kilo almaya başladım" cümlesindeki gizli özne size sesleniyorum! muhtemelen gözardı ettikleriniz yüzünden bölgesel yağlanma, kilo artışı oldu. Sorunları fark edip çözümleri de minik davranış değişiklikleri olarak uygularsanız inanın kilo vermeyi başarıp korumayı da mümkün kılacaksınız.Büyük şehirde yaşamak, bütün gün ofiste olmak, aktiviteye vakit ayıramamak, sağlıksız besinlere kolay ulaşabilmek malesef ki kısır bir döngüden başka bir şey değil..Bu kısır döngünün zincirini kırmak da sizin elinizde..